Anneler Günü


Her yıl sevinçle kutladığımız anneler günü bu yıl 10 Mayıs 2020 tarihine denk geliyor. Peki nedir Anneler Günü? Bu günü kutlamamızın tarihinde neler yatıyor?

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD’de de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Peki  Anneler Günü tüm dünyada Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak mı kutlanıyor?

Evet, dünyada yaygın olarak bu şekilde. Fakat farklı tarihlerde kutlayan ülkelerin sayısı da oldukça fazla.  Bunlardan bazıları şu şekilde :

Norveç : Şubat ayının ikinci Pazar günü

Yunanistan : 2 Şubat

Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Romanya, Kırgızistan ve başka diğer ülkeler : 8 Mart

Mısır, Irak, Yemen ve genel olarak Arap ülkeleri : 21 Mart

Rusya: Kasımın son pazar günü

Litvanya, Portekiz ve İspanya : Mayıs ayının ilk pazar günü

Moğolistan: 1 Haziran (Anneler ve Çocuklar Günü)

Bunun gibi birçok ülkenin Anneler Günü’nü farklı farklı tarihlerde kutladığını söyleyebiliriz.

Annelerimize armağan ettiğimiz günler birbirinden farklı fakat onlara 365 günün her birini armağan etsek de az…

Doğduğumuz andan itibaren anne ile çocuk arasında güçlü bir bağ oluşur. Bu bağ artık tüm yaşam boyunca peşimizi bırakmayacaktır. En şanslı çocuklar, annesinin karşılıksız ve sonsuz sevgisinin verdiği güven ile büyüyen çocuklardır. Türkçemizde de anne “ana” kelimesinden türemiştir. Ana kelimesinin  anlamlarından birisi de birine, etkisi yaşadıkça sürecek bir iyilik ve bağışta bulunan kimse anlamına gelen “velinimet”tir.

Annelerimiz bizim velinimetlerimizdir.

Peki tüm evlatlar bu kadar şanslı mı ? Ne yazık ki hayır. Babalar gününde babası olmayanlar, kadınlar gününde kızı, kız kardeşi, annesi cinayet kurbanı olanlar gibi anneler gününde de annesini kaybetmiş çocuklar ve evladını toprağa vermiş anneler gelir aklıma. Hele ki bu anneler günü çok başka… Tüm dünyayı sarsan koronavirüs nedeniyle de hayatını kaybetmiş olan kim bilir ne çok anne, ne çok acı var. Kim bilir kaç sağlık çalışanı anne, anneler gününü çocuklarıyla beraber geçirmek bir yana, aylardır evladının kokusuna hasret? Bu yüzden naçizane tavsiyem bu tarz günlerde kalp kırmadan, can yakmadan sevgimizi dile getirmektir.

Bıkmadan usanmadan bizleri dokuz ay karnında taşıyan, taşımamış olsa dahi taşıyanlardan hiçbir fark olmaksızın gözünden sakınan  veya evladını kalbinde yaşatan tüm anne ve anne adaylarının anneler günü kutlu olsun. Siz iyi ki varsınız !


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fazla: Genel

KAÇIRMAYIN

%d blogcu bunu beğendi: