Marmara’da Ödev Devri


Koronavirüs vakalarının ülkemizde de görülmeye başlamasıyla ilk etkilenen sektörlerden biri eğitim oldu. İlk olarak özel üniversiteler, hemen ardından da devlet üniversiteleri uzaktan eğitim sistemine geçiş yapmıştı.

Online eğitim yaklaşık 2 aydır devam ediyorken okulumuz, Marmara Üniversitesi Senatosu 7 Mayıs 2020 tarihinde bir toplantı yapmış ve vize-finaller hakkındaki kararları bizlere duyurmuştu.  Alınan kararlar ise şu şekilde :

  • Bahar yarıyılı 31 Mayıs tarihinde son bulacak.
  • 27 Mayıs-7 Haziran aralığında yarıyıl içi sınavları yani vizeler yapılacak.
  • 8 Haziran-14 Haziran aralığında mazeret sınavları yapılacak.
  • 22 Haziran-5 Temmuz aralığında yarıyıl sonu sınavları yani finaller yapılacak.
  • 6 Temmuz-12 Temmuz aralığında bütünleme sınavları yapılacak.
  • 17 Temmuz tarihinde tek ders sınavları yapılacak.
  • Tarihleri verilen sınavların ise dersi veren öğretim elemanının uygulamasına bağlı olarak online ödev, proje ve sunum yöntemleri kullanılarak yapılacak.
  • Yarıyıl içi sınavlarının başarı notuna katkı oranı %20, yarıyıl sonu sınavlarının başarı notuna katkı oranı ise %80 olarak belirlenmiştir.
  • Tüm birimlerde yarıyıl / yıl sonu sınavı alt limitinin (YSSL) en az 50 olmasına ve bu puanın altında kalan öğrencilerin doğrudan başarısız sayılmasına karar verilmiştir.
Bir Marmaralı olarak online sınav sistemindense ödev sisteminde karar kılınması hakkında oldukça olumlu düşüncelerim var.
Online Sınav Sistemi

Online sınavlar hocalarımız ve biz öğrenciler için her ne kadar kolay görünse de birçok dezavantajı var.

Sınav, öğrencinin o anki psikolojik durumuna bağlı olarak uyarıcılara verdiği tepkidir. Online eğitim öncesinde, tüm eğitim hayatım boyunca ve online eğitim ile beraber de ödev sisteminin her zaman arkasında durmuşumdur. Sınav zaten kişinin “o anki psikolojik durumuna bağlı” iken içinde bulunduğumuz bu zor günlerde belirli bir süre içerisinde sınava girmek sağlıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Bununla beraber online sınav olmak kopya ortamına oldukça açık olacaktır. Vize ve finallerini online sınav olarak uygulayan ve hala çan sistemini kaldırmadığını duyduğum okullar oldu. Bu bağlamda kopyaya başvuran öğrencilerin çan sistemini olumsuz etkilemesi ve başarı puanlarında haksızlık meydana gelmesi olası bir ihtimal. Okulumuz, Marmara Üniversitesi, diploma puanının öğrenciler için öneminin oldukça farkında olsa gerek ki bizleri böyle bir mağduriyet altında bırakmamak adına bu süreçte ödev sistemi daha uygun görüldü.

Ödev Sistemi

Bahsettiğim üzere esasen tüm eğitim hayatım boyunca ödev, proje, sunum vs. hazırlamaktan yana olmuşumdur. Fakat ne yazık ki hepimiz yaşamımızın belirli dönemlerinde o gün içerisinde, sadece belirlenen sürede verdiğimiz kararlara bağlı olarak hayati sonuçlar alacağımız birtakım sınavlara maruz kaldık.

Bana göre çoğu sınav öğrenciyi ezber yönetimine teşvik ediyor. Bunun yerine öğrencilerin özgün düşüncelerini yansıtabilecekleri, kendine has fikirleriyle tasarlayabilecekleri, kendi araştırmalarına dayanan, bilişsel basamakların son basamağı olan değerlendirmeye dek çıkılabilecek ödevler yapmasının öğrenmenin sağlanabilmesi adına çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ödev, zihni diri tutar.

Vize ve final ödevlerinde tüm Marmaralılara başarılar dilerim 🙂

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belki Beğenirsin

Fazla: akademik

KAÇIRMAYIN

%d blogcu bunu beğendi: