Yeraltı Ordusu: Terrakotta


Bulunuş

Bölge halkından bir çiftçi, kuyu kazarken tesadüfen bir şey keşfetmiştir. İnsan şeklinde bir heykeldir bu. Çiftçi, kazdıkça fark etmiştir ki yerin altında sadece asker değil, askerlerle birlikte gerçeğe çok yakın yapılmış atlar, at arabaları, diğer savaş arabaları, silahlar ve hizmetkarlar da vardır. Bulduğu bu heykeller, 2 bin yıldır gün yüzüne çıkmayı bekleyen koruyucu Terra-Cotta ordusunun askerleridir. İlk olarak 1920 yılında köylü biri tarafından bulunmuş ancak askerlerden korkan köylü, üstlerini kapatmıştır. Tekrar bulunuşlarıysa 1974’ten daha önce olmayacaktır.

1974 yılında bir çiftçinin kuyu kazarken ortaya çıkardığı Terra-Cotta savaşçıları, aslında bir Çin hükümdarının mezarında bulunan hizmetçilerdi. Çinli bir hükümdar öldüğünde tüm hizmetçileri, kullandığı eşyaları, bindiği atlar, hatta eşiyle beraber gömülürmüş. Çünkü öbür dünyadaki yaşamında bu dünyada olduğu gibi yaşaması için yapılan bir gelenekmiş. Ama bu kralımız, insaflı davranıp hizmetindeki askerlerin ve hizmetçilerin, kilden veya bronzdan heykellerinin yapılmasını istemiş.

 

Heykelleri yapılan askerlerin hepsi farklı yüz hatlarına, hepsi farklı boya ve hatta hepsi farklı ten rengine sahiptir.

Bu anıt mezarda askerlerin kullandığı eşyalar da unutulmamış. Mızraklar, yaylar ve kullandıkları diğer eşyalar o dönemde kullanıldığı gibi orijinal haliyle askerlerin yanında yerlerini almışlar. Mezardakiler sadece askerler sınırlı kalmamış, atlar ve at arabaları gibi taşıtlar da unutulmamış ve heykelleri mezarda yerini almıştır. Ancak günümüzde sadece mızrak ve yay uçlarına ulaşılabilmiştir. Bu ordunun Çin’de ilklerin hükümdarı olarak bilinen Qin Shi Huang‘ın (Çin Şi Huang) mezarı olduğuna inanılmaktadır.

Qin Shi Huang

Qin Shi Huang, M.Ö 247- M.Ö 210 yıllarında ilk Çin İmparatorluğu’nun ve Qin Hanedanlığının kurucusudur. Hunlara ve bazı diğer kavimlere karşı, meşhur Çin Seddi’ni yaptıran hükümdardır. Çin’de ilk merkezi bürokratik devlet düzenini kurmuştur. Ülkeye, herkes için geçerli olan bir yasa, para birimi, kara yolu sistemi, ağırlık ve uzunluk ölçüleri ile yazı karakterlerinin standartlaşmış yazılış şekliyle yazı dilini kazandırmıştır. Halka eski gelenekleri unutturabilmek için Konfüçyüsçü bilim adamlarınca yazılan bütün kitapların yok edilmesini buyurmuştur. Bu zararlı eylem, tarihe “Kitapların yakılması” olarak geçmiştir. Kurduğu sistem, sülalelerin değişmesine rağmen günümüze kadar gelmiştir.

Çin’deki tüm beylikleri yenerek Savaşan Devletler Dönemi’ne son vermiştir. Çin tarihinde uzun soluklu olan bu olayı ortadan kaldıran hükümdar, kendini imparator ilan eder.

Çin’li tarihçi Si Maqian‘in yazdıklarına göre Qin Shi Huang daha hayattayken MÖ.246 yılında başlanan mezarının inşası, 30 yıldan fazla sürmüş ve inşaatında 700 bin asker çalıştırılmıştır. Mezarının temeli dörtgen şeklinde kazılmıştır, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğinde olan bu mezar piramit şeklindedir. Kazı alanında çoğu halen toprak altında 8000 asker, 520 atlıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir. 

Terra Kotta askerleri ‘ilklerin imparatoru’ olarak bilinen Qin Shi Huang’ın mezarını korumak için yapılmıştır. Bu derece güçlü bir imparatorun, gücüne rağmen ölümden çok korktuğu biliniyor.

NOT: Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için aşağıya Terrakotta Ordusunun Muazzam Terracotta Askerleri belgeseline ait linki bırakıyorum. İyi seyirler.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belki Beğenirsin

Fazla: Genel

KAÇIRMAYIN

%d blogcu bunu beğendi: